Urografia - jak się przygotować?

Urografia jest często stosowanym badaniem w diagnostyce schorzeń układu moczowego. Jej zasadnicze zastosowanie obejmuje rozpoznawanie i planowanie leczenia kamicy nerek i moczowodów. Jako, że kamica jest jedym z podstawowych schorzeń leczonych w oddziałach urologicznych, urografia obok USG i zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej, należy do najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Żeby z powodzeniem wykonać urografię należy się do niej odpowiednio przygotować.

Zakładam, że posiadacie Państwo ustalony termin badania w odpowiednim zakładzie czy pracowni radiologicznej oraz stosowne skierowanie. Jako, że urografia obejmuje podanie dożylne środka cieniującego i obserwowanie w promieniach rentegnowskich jego wydalania przez nerki, przed jego wykonaniem musimy ustalić kilka faktów.

 • Środki kontrastowe są nefrotoksyczne - dlatego przed urografią konieczne jest sprawdzenie funkcji nerek - proste badanie krwi z oceną stężenia kreatyniny w jej surowicy powinno być dostarczone do zakładu radiologii mającego wykonać urografię. Kreatyninę można oznaczyć w każdej Poradni Lekarza Rodzinnego nieodpłatnie.
 • Panie w okresie rozrodczym, które mają zalecone wykonanie urografii powinny przed badaniem wykonać test ciążowy w celu uniknięcia ewentualnej ekspozycji płodu na promieniowanie rentgenowskie. Te same środki ostrożności dotyczą innych badań z wykorzystaniem promieniowania (zdjęć i tomografii komputerowej).
 • W przeddzień badania należy dokonać oczyszczenia przewodu pokarmowego poprzez zastosowanie środków przeczyszczających. Środki te (np. X-PREP, Fortrans) można nabyć w większości aptek i zastosować zgodnie z dołączoną ulotką informacyjną. Warto uzupełnić ich działanie zażywając leki odgazowujące (np. Espumisan, Esputicon), które dostępne są w aptekach bez recepty. Należy pamiętać o obfitym przyjmowaniu płynów - najlepiej wody niegazowanej. W dniu poprzedzającym badanie proszę zrezygnować z kolacji.
 • Na badanie urograficzne zgłaszamy się na czczo, zaopatrzeni w butelkę wody niegazowanej. Proszę nie zapomnieć o skierowaniu, wyniku badania kreatyniny i (dotyczy Pań) testu ciążowego. Jeżeli dysponujecie Państwo wynikami poprzednich badań obrazowych (USG, zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej, urografii, bądź tomografii komputerowej), proszę zabrać je ze sobą do zakładu radiologii wykonującego badanie.
 • UWAGA! W przypadku, gdy mieliście Państwo już wykonywane badania radiologiczne z użyciem kontrastu, a po jego podaniu wystąpiły objawy uczuleniowe (wysypka i świąd skóry, obrzęki, objawy zapaści), należy bezwzględnie zawiadomić o tym personel zakładu przed przystąpieniem do urografii.
 • Po wykonaniu urografii zakład radiologii wyda Państwu opis badania i komplet zdjęć, bądź ich zapis na płycie CD-ROM. Z powyższymi materiałami proszę zgłosić się do urologa, który kierował Państwa na badanie w celu ustalenia dalszego toku postępowania.
 • O mnie

  Szanowni Państwo! Jestem lekarzem specjalizującym się w urologii. Pracuję w Katedrze i Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Więcej ...

  Odnośniki